top of page

Někdy vyprávím příběhy bez obrazu. Pro Český rozhlas jsem natáčel dokumenty o dění na Ukrajině, věnoval jsem se ale také obecnějším tématům, jako je plýtvání potravinami nebo význam darů.

 

Nejrozsáhlejším projektem byla sedmidílná dokumentární série Orlice Karina zemřela, která pátrá po tom, kdo v Česku tráví dravce zakázaným jedem karbofuranem.

Orlice Karina died

Ekologický true-crime a náhled do světa lidí, kterým není lhostejný život dravců v České republice.

V únoru 2021 byli na pastvině u Velkého Boru nalezeni čtyři mrtví orli mořští. Pitva prokázala otravu nervovým jedem karbofuranem, který někdo na zvířata úmyslně nastražil. Podobných případů jsou přitom v Česku desítky ročně. Dvojice autorů se vydává do terénu zjistit, kdo za trávením stojí a proč se tyto případy dějí.

K poslechu na Audionat.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Když to spadne, tak to spadne

Protiraketový poplach rozeznívající se každou noc, válkou zničené ulice, budovy, trosky vojenské techniky nebo pohřeb padlých vojáků. Toho všeho je autor dokumentu Když to spadne, tak to spadne Zdeněk Chaloupka svědkem na cestě po válkou zasažené Ukrajině. Do země se vydal v době, kdy od dezinformátorů zaznívá, že se na Ukrajině žije normálně a že tam v podstatě žádná válka není. Jak snadno si lze na válku zvyknout? Co se skrývá pod povrchem zdánlivě normální každodennosti?

K poslechu na webu Českého rozhlasu nebo v aplikaci můjRozhlas.

DSC00659.JPG
Radost z (ne)plýtvání

Dnešní styl života produkuje nadměrné množství odpadu a většině lidstva je povětšinou jedno, co se s tunami odpadků dál děje a kde to všechno „mizí“.

Problém je v tom, že nemizí. Co všechno po nás zbývá poté co zkonzumujeme zboží denní potřeby, ať už jdo o jídlo, oblečení nebo techniku? Dokumentaristické duo Květa Přibylová a Zdeněk Chaloupka se to ve čtyřech srpnových dílech vydají zjišťovat.

K poslechu na webu Českého rozhlasu nebo v aplikaci můjRozhlas.

03.jpg
Dárky budou!

Do Vánoc zbývá měsíc – několik dní. Máma se mě ptá, jestli už mám dárek pro tátu, táta, jestli mám dárek pro mámu a brácha, jestli mám dárek pro oba. Nemám ani dárek, ani představu o něm. Moje žena Květa je na tom stejně. Jediný, kdo už má svůj dárek jistý, je náš pes. Proč je pro nás tak důležité a občas tak složité dávat druhým dárky? Na to hledáme odpověď s fundraiserkou neziskové organizace, antropoložkou zkoumající rituály darování a evangelickým knězem.

K poslechu na webu Českého rozhlasu nebo v aplikaci můjRozhlas.

415566967_10229110530095227_8991085744578647927_n.jpg
Mlčení zabíjí

Jako dramaturg a zvkový designér pracuji na podcastu Lékařů bez hranic Mlčení zabíjí. Ten přináší autentická svědectví a příběhy z misí Lékařů bez hranic. O přehlížených tématech vypráví zajímaví hosté a experti nejen lékařských oborů.

Když v roce 1999 přebírali Lékaři bez hranic Nobelovu cenu za mír, z úst tehdejšího mezinárodního prezidenta Jamese Orbinského zaznělo: „Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“ Svědectví z ozbrojených konfliktů, epidemií či z rozbořených míst po přírodních katastrofách se stalo páteří práce Lékařů bez hranic stejně tak jako samotná lékařská pomoc

K poslechu na Spotify a webu Lékařů bez hranic.

Snímek obrazovky 2024-03-11 143745.jpg
bottom of page