top of page

Dokumentární filmy jsem začal natáčet na FAMU a postupně si budoval svůj vlastní styl. Zajímají mě témata spjaté s humanitární pomocí, proto jsem natáčel kratší dokumenty pro Lékaře bez hranic na Ukrajině a v Tádžikistánu.

Jako kameraman jsem se podílel na pořadech České televize, jako Náš venkov nebo Plné hnízdo. Spolupracuji také dvou celovečerních autorských filmech zaměřených na ekologii a problematiku sociálního bydlení.

(Ne)zapomenutí

V roce 2014 vypukl na východě Ukrajiny ozbrojený konflikt a tisíce lidí zůstaly bez zdravotní péče. Válka uvrhla obyvatele východní Ukrajiny do strachu a samoty. Žili uprostřed ostřelování, přicházeli o své blízké, ukrývali se ve sklepě nebo hasili okolní domy. Když za nimi přijeli lékaři a začali jim poskytovat lékařskou péči a povídali si s nimi, měli obrovskou radost, protože věděli, že na ně svět nezapomněl.

Pro Lékaře bez hranic jsem natočil krátký dokument o zdravotnické péči ve vesnicích nedaleko frontové linie.

Film se dostal do finále mezinárodní soutěže organizace WHO.​

Film je ke shlédnutí na Vimeu.

unforgoten-slide.jpg
Když rodina léčí

Tádžikistán má jeden z největších výskytů multirezistentní tuberkulózy na světě. Týká se to i dětí, které jsou zvláště zranitelné. Dokumentární film „Když rodina léčí“ sleduje životy několika pacientů, kterým pomohl nebo stále pomáhá projekt Lékařů bez hranic zaměřený na prevenci a léčbu nemoci.

V posledních letech se možnosti léčby zlepšily. Kromě zavedení šetrnějších léků byl spuštěn program F-DOT, který umožňuje léčbu pacientů doma pod dohledem proškoleného člena rodiny. I tak je však léčba nemoci pro pacienty náročná. Kromě samotných fyzických příznaků se musí potýkat i se stigmatem a někdy i nenávistným chováním svých přátel a sousedů. S pomocí lékařů Lékařů bez hranic a psychologů se jim daří překonávat obtíže a vrátit se do běžného života.

Teaser k filmu je ke shlédnutí na Vimeu.

thumb-healing.jpg
Ukažte mi válku

Fixeři jsou místní průvodci, kteří radí novinářům, jak ulovit ty správné záběry z války – odkud natočit ruiny letiště, který checkpoint zvolit na cestě k cíli, kterému se radši vyhnout. Film je válečnou road movie východní Ukrajinou, sledující fixera Ruslana a štáb kolumbijské televize, který chce jediné – vidět válku.

Film jsem natočil jako bakalářský projekt FAMU a ke shlédnutí je na Dafilms.cz.

show_me_the_war2.jpg
Propojení

Krátký meditativní portrét slacklinerky Anče Kuchařové natočený na 16mm kameru.

K vidění na Vimeu.

slack.jpg
Zahrajem si na vojáky

Z úctyhodných kousků vojenské techniky se staly jen hračky. Tanky a obrněná vozidla se prohánějí městem a válka se na okamžik zdá jako zábavná kratochvíle, hra pro malé děti. Jenže v dálce už znějí sirény.

Natočeno na 35mm filmovou kameru.

K vidění na Vimeu.

vojaci.jpg
Nový svět na Donbase

Michal Kody Kislicki odjel před několika lety na Ukrajinu, aby tam našel sám sebe. Země zkoušená válkou mu nakonec darovala víru v Boha a manželku Ksushu.

Natočeno v roce 2017 pro pořad České televize Cesty víry.

Pořad je ke shlédnutí na stránkách České televize.

a_new_world_in_donbas.jpg
Ostatní spolupráce

Spolupracoval jsem i na dalších dokumentárních filmech, většinou jako kameraman a střihač. Kameramansky jsem se podílel například na pořadu České televize Náš venkov nebo Plné hnízdo. Stříhal jsem také dokumentární film (Polo)ostrov Krym o životě na Krymu po ruské okupaci a režíroval krátký portrét maďarské spisovatelky Krisztiny Tóth.

Natočil a sestříhal jsem fiktivní dokumentární film Krasiński a Josefa o vztahu Josefy a slavného polského umělce Edwarda Krasińského, který byl součástí galerijní umělecké instalace.

Jako kameraman pracuji na celovečerním dokumentárním filmu Kdo tu dnes chybí o mizení ptačích druhů ve světě.

bottom of page